آلوپسیمقالات

رکسولیتینیب Ruxolitinib

رکسولیتینیب (Ruxolitinib) چیست؟

رکسولیتینیب (Ruxolitinib)  با نام تجاری (Jakavi یا Jakafi) از خانواده داروهای جک ایبیتور (jak inhibitor)  می باشد jak kinase  ۱ و ۲ را مهار می کند که به دو نوع خوراکی و موضعی تولید شده است .

این دارو برای سرطان میلوفیبروز (نوعی اختلال میلوپرولیفراتیو است که در مغز استخوان تاثیر می گذارد به عبارتی دیگر موقعیتی است که در آن گلبول های قرمز کاهش پیدا کرده و بخش مغز و استخوان جایگزین بافت اسکار شده است.) تجویز میگردد. وظیفه اصلی داروی رکسولیتینیب در بدن جلوگیری از نوعی آنزیم است که باعث می شود بافت اسکار جایگزین مغز و استخوان شود.

مکانیسم عمل داروی رکسولیتینیب (Ruxolitinib) :

این دارو مهار کننده  کیناز بوده و آنزیم های  زیر گروه جک کیناز ۱ و جک کیناز ۲ را مهار می کند  و باعث از بین رفتن سیگنال های سیتوکین ها یا همان عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود از دیگر موارد قابل توجه در این دارو این می باشد که پایه و اساس نقش اصلی آن مهار این آنزیم ها بوده و اصلا باعث جهش دوباره ی آن ها نمی شود.

  • نکته ۱ : رکسولیتینیب در تاریخ نوامبر سال ۲۰۱۱ توسط سازمان غذ و داروی ایالات متحده امریکا (FDA) برای درمان میلوفیبروز تایید شده و همچنین در سال ۲۰۱۴ برای درمان پلی سیتمی ورا (PCV) به تصویب رسیده است.
  • نکته ۲ : این دارو همچنین برای درمان پسوریازیس و آلوپسی آره آتا در حال تحقیق می باشد و هنوز تایید نشده است
  • نکته ۳ : در فوریه سال ۲۰۱۶ ، در فاز ۳ تحقیقات درمان سرطان لوزالمعده به علت کافی نبودن راندمان این تحقیقات متوقف شده و این دارو برای بیماری فوق تایید نشد.

نحوه مصرف داروی رکسولیتینیب (Ruxolitinib) :

اگر برای اولین بار داروی رکسولیتینیب را مصرف می کنید باید به سراغ نوع خوراکی آن بروید چراکه تاثیر گذاری این دارو به شکل قرص در مراحل اولیه بیشتر است . به طور معمول این دارو با غذا یک الی دوبار در روز استفاده شده و حتما باید سر ساعت خاصی هر روز مصرف گردد.

  • دوز این دارو باید توسط پزشک تعیین شده و یا در مراحل بعد کم یا زیاد گردد.
  • قبل از مصرف دفترچه راهنمای داخل پک قرص را حتما مطالعه کنید و هر کجای آن را که متوجه نشدید حتما پیگیری کنید که از آن اطلاع یابید.
  • به هیچ عنوان در طول مصرف تعداد یا دوز دارو را بدون مشورت پزشک تغییر ندهید
  • اگر شما به هر دلیلی قادر به خوردن (بلع) قرص نیستید از پزشک بخواهید که طریق حل کردن آن در آب و یا استفاده از لوله در معده (NG) را انتخاب کند.

به یاد داشته باشید که حتما قبل از مصرف قرص رکسولیتینیب آزمایشات اولیه را به دستور پزشک در آزمایشگاههای معتبر انجام داده و جوابیه آنرا به رویت ۲ الی ۳ پزشک نظیر: فوق تخصص خون و سرطان (انکولوژی) – فوق تخصص مغر و استخوان و پزشک خودتان برسانید.

در حالت عادی پزشک باید حداقل ماهی یکبار برای شما آزمایش های روتین کنترلی را تجویز کند ، در طول مدت مصرف ممکن است پزشک دوز داروی شما را کم یا زیاد کرده و حتی در مواقعی دارو را قطع کند این تغییرات در مصرف بستگی به پاسخ بدن شما به دارو یا طول درمان شما و در مواقعی سوابق پزشکی شما دارد که حائز اهمیت بوده است

  • قبل از مصرف حتما از پزشک داروساز مواد تشکیل دهنده دارو را بپرسید زیرا ممکن است شما به یکی از این مواد تشکیل دهنده آلرژی داشته باشید.
  • این دارو باید حتما از داروخانه های معتبر خریداری شود و پس از آن دارو را به پزشک خود نشان داده و از اصالت دارو اطمینان کسب کنید
  • در هنگام مصرف این دارو چه با تجویز پزشک و چه بدون تجویز پزشک باید مکمل هایی را مصرف کنید

لیست مکمل های دارویی:

 

Vitamin D – Vitamin E – Vitamin C – Thiamin (Vitamin B1) – Riboflavin – Niacin – Vitamin B6 – Folic Acid – Vitamin B12 – Biotin – Pantothenic Acid – Mangnesium – Iron – Zinc – Copper – Manganese – Selenium – Chromium GTF – Iodine – Cystine

اگر شما دارای چربی ، قند خون ، دیالیزی یا دچار کم خونی هستید دکتر خود را از وضعیت خود مطلع کنیدو اگر شما در حین مصرف Ruxolitinib حامله هستید یا قصد بارداری را دارید حتما با پزشک خود در ارتباط باشید چرا که جنین یا نوزاد نباید از مادری که رکسولیتینیب مصرف می کند تغذیه کند .

در هنگام مصرف داروی رکسولیتینب (Ruxolitinib) اگر شما هر گونه جراحی دارید (حتی جراحی دندان) قبل از جراحی پزشک  اطلاع دهید که از رکسولیتینیب استفاده میکنید.

داروهایی که با رکسولیتینیب تداخل دارویی دارند عبارتند از :

itraconazole (Sporanox), ketoconazole (Nizoral), posaconazole (Noxafil), and voriconazole (Vfend); boceprevir (Victrelis); clarithromycin (Biaxin, in Prevpac); conivaptan (Vaprisol); HIV protease inhibitors including indinavir (Crixivan), lopinavir/ritonavir combination (Kaletra), nelfinavir (Viracept), ritonavir (Norvir), and saquinavir (Invirase); mibefradil (Posicor); nefazodone (Serzone); rifampin (Rifadin, Rifamate, Rimactane, others); telaprevir (Incivik); and telithromycin (Ketek).

 

عوارض جانبی داروی رکسولیتینیب (Ruxolitinib):

سردرد

خستگی

ضعف

تنگی نفس

افزایش وزن

نفخ

کاهش پلاکت های خون
سردرد
کم خونی
خستگی
خطر ابتلا به عفونت های داخلی
ضعف
زونا
اختلالات آزمایشگاهی شامل : آلانین ترانس آمیناز
کلسترول
تنگی نفس
نفخ
افزایش وزن
افزایش چربی

*** در پایان باید عرض کنیم که مطلب فوق صرفا جهت تحقیقاتی بودن این دارو برای آلوپسی آره آتا به اطلاع شما عزیزان رسیده است و توصیه می شود تا قبل از زمان تایید نهایی از مصرف این دارو برای بیماری آلوپسی خودداری نمایید به یاد داشته باشید پیس از تایید حتی ممکن است قیمت رکسولیتینیب تحت پوشش بیمه شود. شایان ذکر است اطلاعات به روز از تحقیقات داروی رکسولیتینیب ، داروی آرتریت روماتوئید یا توفاسیتینیب با نام تجاری زلجانز ، داروی سینورا و … از طریق همین وبسایت به اطلاع شما خواهد رسید.***

منابع :

 

AHFS® Patient Medication Information. © Copyright, 2016. The American Society of Health-System Pharmacists, Inc., 7272 Wisconsin Avenue, Bethesda, Maryland. All Rights Reserved. Duplication for commercial use must be authorized by ASHP.

 

داروی رکسولیتینیب (Ruxolitinib)

 

 انجمن حمایت از بیماران آلوپسی آره آتا

نوشته های مشابه

guest
27 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
ناشناس

سلام، تلاشها، فعالیتها و راههای افزایش اطلاعات به روز. ستودنی است. موفق وپایدار باشید

مهرداد

سلام شما از این دارو استفاده میکنید یا هنوز تحقیقات تکمیل نشده

مهرداد

سلام من تهران هستم ولی با شماره مطب نمیتونم تماس بگیرم اگر از این دارو که گفتم استفاده میکنید برای من وقت مطب بگذارید ممنونم ۰۹۱۲۶۰۳۸۸۰۹

عشقی

سلام..خسته نباشید..دکتری تو ایران این دارو رو تجویز میکنن..با تشکر از زحماتتون

یوسفی

سلام من دخترم سه سال موهاش تمام ریخت شش سالشه الان پنج ماهه نتیجه دیدم تماس بگیرید راهنمایی کنم

ستاره

لطفا شماره تماس بدید

مصیب

09123465571

فاطی

سلام میتونیدمنوراهنمتیی کنید ممنون میشم

مهدی رجب خانی

سلام جناب یوسفی
خوشحالم که دختر شما بهبودی کامل پیدار کرده . لطفا بفرمائید چطوری باش ما تماس بگیریم . لطفا شماره تلفن بزارید .

نغمه

با سلام
مادر من بیماری میلوفیبروز دارن
میشه راه تهیه داردی جاکافی رو بفرمایید؟

مجید

سلام قیمت جکاوی خیلی بالاست لطفا اگه کسی با قیمت مناسب داره اطلاع بده مادرم برای ملو فیبروز استفاده میکنه و چند دوره که استفاده کرده ظاهرا خوب بوده ممنون میشم اگه جایی هست که بتونیم ارزانتر تهیه کنیم اطلاع بدید

منوچهر یوسفی

سلام شماره تماس لطف میکنین

حامد

سلام وقت بخیر
داروی جاکاوی پنج میلی گرم رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ هر کجا رفتم گیرم نیومده.

مصیب

سلام من دارو جاکاوی 5 میلی گرم رو دارم

مصیب

سلام
من داروی جاکاوی ۵ میلی گرم دارم
اگه کسی احتیاج داشت. در خدمت هستم
09123465571

سپهری

سلام اگر کسی جکاوی ۲۰ میلی گرم داره و مصرف نداره در حدود ۶یا ۷ تا رو نیاز دارم جهت کار تحقیقاتی .بدون نسخه حتی با نامه دانشگاه هم دارو خانه ها نمی دهند.ممنون

سپهری

شماره تماس

ایلدا

سلام میشه قیمت داروی جاکاوی رو بگید

محمودی

35عدد جاکاوای 10میلی گرم موجود هست.کسی خواست در خدمتم

Last edited 1 سال پیش by محمودی
فراهاني

سلام قيمت تلفن تماس لطفا

منوچهر یوسفی

شماره تماس لطف میکنین

رضازاده

سلام قرص روکسولیتینیب برای پدرم خریدم و دکتر گفتن که استفاده نکنن ،میفروشم در صورت تمایل به شماره

رضازاده

قرص جاکاوی روکسولیتینیب فروشی دارم برای پدرم خریدم ‌دکتر گفتن استفاده نکنن در صورت تمایل

منوچهر یوسفی

سلام شماره تماس لطف میکنین

دکمه بازگشت به بالا