آلوپسیمقالات

نقش وراثت و ژنتیک در آلوپسی (آلوپشیا آرتا)

من با خانمی به جهت ازدواج اشنا شدم، هم اکنون متوجه شدم ایشان دارای بیماری نقص سیستم ایمنی هستند، که به تبع آن دچار بیماری آلوپشیا آرتا  شده اند، قابل ذکر است که خواهر ایشان نیز به این بیماری مبتلا هستند، میخواهم بدانم در صورت ازدواج شانس ابتلا شدن فرزندان به این بیماری چقدر است، و یا بیماری های دیگه از این دست. بسیار از این بابت نگران هستم لطفا راهنماییم کنید. مورد دیگه اینکه قبل از بارداری به لحاظ ژنتیک امکان این وجود دارد که شرایطی ایجاد بشه که ژن فرد سالم به فرد دارای نقص غالب بشه تا امکان بروز بیماری به حداقل برسد. من عضو تلگرام شما هستم و بسیار از مطالب مفیدتون استفاده میکنم، خسته نباشید.

آلوپسی چیست؟

آلوپشیا آرتا (Alopecia areata) یا همان آلوپسی یک بیماری خود ایمنی فراگیر است که باعث ریزش مو‌های سر و جاهای دیگر بدن می‌شود. این بیماری به طور معمول با یک یا چند لکه‌ی تاسی کوچک و گرد روی سر خود را نشان می‌دهد و ممکن است تا از دست رفتن همه‌ی موهای سر (آلوپشیا توتالیس) یا موهای سراسر بدن (آلوپشیا یونیورسالیس) گسترش پیدا کند. آلوپشیا آرتا هم در زنان هم در مردانی از همه‌ی سن‌ها و نژادها رخ می‌دهد. با وجود این، اغلب در کودکی آغاز می‌شود. این بیماری نزدیک ۲ درصد از کل جمعیت را درگیر می‌کند.

در آلوپسی آرتا، دستگاه ایمنی (گلبول‌های سفید) به نادرست به فولیکول‌های مو یورش می‌برد و مرحله‌ی رشد موها را از کار می‌اندازند. این فولیکول‌ها بسیار کوچک می‌شوند و تولید آن‌ها بسیار آهسته می‌شود و برای ماه‌ها یا سال‌ها مویی که بر سطح پوست پدیدار باشد، تولید نمی‌کنند. سر بیش از جاهای دیگر از این بیماری اثر می‌پذیرد، اما ریش و سبیل و هر جایی از بدن که مویی بر آن روییده باشد نیز ممکن است از آسیب آن دور نماند. هنوز دلیل واکنش دستگاه ایمنی علیه فولیکول‌های مو روشن نیست.

در برخی از مردم فقط چند لکه‌ی بی‌مو پدیدار می‌شود که در سال دیگر مو بر آن‌ها می‌روید. در دیگران، ریزش مو گسترده‌تر است و در شمار اندکی همه‌ی موی سر (آلوپشیا توتالیس) یا سر و بدن (آلوپشیا یونیورسالیس) از دست می‌رود. گستردگی بیماری به هر اندازه که باشد، باز هم فولیکول‌های مو زنده می‌مانند و آماده‌ی تولید دوباره‌ی موی عادی هستند، به شرط آن که پیام مناسب را دریافت کنند. در همه‌ی موارد، رشد دوباره‌ی مو ممکن است بدون درمان یا حتی پس از چند سال رخ دهد.

 

نقش وراثت و ژنتیک در بیماری آلوپشیا آرتا

 

وراثت نقش مهمی در ابتلای فرد به این بیماری دارد. از هر پنج نفر یک نفر از کسانی که به این بیماری دچار شده‌اند، فردی مانند خود را در خانواده‌ داشته‌اند. اگر فردی برای نخستین بار پس از ۳۰ سالگی به این بیماری دچار شود، احتمال دچار شدن فرد دیگری در خانواده‌اش به همین بیماری کمتر است تا فردی که نخستین لکه‌ی تاسی را پیش از ۳۰سالگی داشته است. آلوپشیا اغلب در خانواده‌هایی رخ می‌دهد که افرادی از آن به آسم، تب یونجه، اگزما یا هر گونه بیماری خودایمنی دیگری دچار شده باشند.

ژنتیک و آلوپسی
ژنتیک و آلوپسی

درمان بیماری آلوپسی

هم اکنون درمانی برای این بیماری وجود ندارد، گرچه ممکن است موها خودشان باز گردند. در حالتی که بیماری زیاد شدید نیست می‌توان اندکی از پیشرفت آن کاست. آلوپشیا آرتا به دو صورت خود را نشان می‌دهد: در یک حالت کمتر از ۵۰ درصد موهای سر می‌ریزند و در حالت دیگر بیش از ۵۰ درصد موهای سر از دست می‌روند. این دوحالت به صورت متفاوتی رفتار می‌کنند و گزینش درمان مناسب برای آن‌ها بستگی دارد که از چه نوعی باشند.

تزریق کورتیزون به بخش بدون موی سر می‌تواند در آلوپشیای ملایم کارآمد باشد. این کار باید هر ماه زیر نظر متخصص پوست انجام می‌شود. محلول پنج درصد مینوکسیدیل (Minoxidil) که دو بار در روز بر ناحیه‌ی آسیب دیده گذاشته می‌شود نیز ممکن است پاسخ خوبی داشته باشد. موی سر، ابروها و ریش و سبیل ممکن است بروید. کرم یا پماد آنترالین (Anthralin) نیز روزی یک ‌بار بر ناحیه‌ی آسیب دیده گذاشته و ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از آن شسته می‌شود. اگر موها بار دیگر برویند، باید ۸ تا ۱۲ هفته دیگر خود را نشان بدهند.

در آلوپشیای شدید از قرص‌های کورتیزون بهره می‌گیرند. این قرص‌ها از کورتیزون تزریقی نیرومندتر هستند و ممکن است اثر جانبی داشته باشند. افراد جوان اغلب این قرص‌ها و اثرات جانبی آن‌ها را تحمل می‌کنند. با وجود این، به دلیل خطری که این قرص‌ها برای تندرستی انسان دارند، برای بیماران انگشت شماری برای زمانی دراز تجویز می‌شوند. همچنین، پس از دست کشیدن از قرص‌ها رشد دوباره‌ی موها ممکن است باز ایستد. محلول پنج درصد مینوکسیدیل نیز به روشی که گفته شد به کار می‌رود. در موارد بسیار شدید آلوپشیا(توتالیس و یونیورسال) به ایمنی‌درمانی می‌پردازند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا