مقالات

پماد دیترانول یا آنترالین

دیترانول با آنترالین یکی از درمان های رایج آلوپسی می‌باشد. آنترالین از مواد مصنوعی tar-like است که عموماً برای درمان بیماری پسوریازیس استفاده می‌شد. آنترالین روی نواحی بدون مو روزانه یکبار استعمال می‌شود و بعد از مدت کوتاهی معمولاً بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد شسته می‌شود. اگر موی جدیدی رشد کرد، درمان بین ۸ تا ۱۲ هفته ادامه خواهد داشت. آنترالین، بطور موقتی بر روی پوست ایجاد سوزش کرده و پوست تحت درمان قهوه‌ای کم رنگ یا بی رنگ خواهد شد. پس از استعمال دست‌ها باید شسته شوند.

پماد دیترانول یا آنترالین

دیترانول (به انگلیسی: Dithranol) یا آنترالین (به انگلیسی: Anthralin) دارویی است که برای افرادی که مشکلات پوستی چون پسوریازیس خاموش یا مزمن دارند تجویز می‌شود. این دارو به صورت کرم و پماد موجود است.
پدیترانول در میتوکندری‌ها تجمع‌یافته با کاهش فعالیت میتونیک سلول‌های اپیدرم هایپرپلازی شده باعث برگردان سرعت تکثیر و کراتینیزه شدن این سلول‌ها به حد طبیعی می‌شود. به علاوه، دیترانول ساخت DNA را مهار می‌کند و آزاد شدن رادیکال‌های آزاد را افزایش می‌دهد. دیترانول همچنین پروفاز میتوز سلول‌های کراتینی و لوکوسیت‌ها را طولانی می‌کند.

عوارض های جانبی پماد دیترانول یا آنترالین

از عوارض جانبی دارو بثورات جلدی موقت ناشی از حساسیت، قرمزی یا سایر تحریکات پوستی و رنگی شدن پوست و مو و لکه‌های دائمی بر روی البسه، می‌باشند.
حساسیت به دارو، فولیکولیت، قرمزى پوست مجاور، هیپوپیگمانتاسیون موقت مو.
افزایش سرعت سدیمانتاسیون، هیپراوریسمی، تحریک کلیه‌ها.
بیمارى کلیه، اریتم و التهاب پوست.

 

پماد آنترالین

توصیه هایی که باید هنگام مصرف این دارو به آن توجه کنید

ـ قبل از استفاده دیترانول بهتر است دارو را از نظر آلرژى به دارو، روى پوست تست کنید.
ـ در مورد ضایعات سر ابتدا براى برداشتن پوسته‌ها موها را شانه کنید. بهتر است براى جلوگیرى از رنگی‌شدن روى بالش با پوشش مناسب پلاستیکى پوشیده شود. بعد از گذشت مدت لازم سر را با شامپو یا صابون بشوئید.
ـ بعد از گذشت مدت زمان لازم، با حمام کردن باقی‌مانده پماد از روى پوست باید برداشته شود، درغیر این‌صورت تجمع رطوبت و سلول‌هاى مرده ممکن است منجر به تغییرات ناخواسته شود و براى اجتناب از رنگی‌شدن تجهیزات حمام بهتر است آنها با آب داغ شسته شود.

 

توجه داشته باشید انجمن آلوپسی ایران درمان فوق را تایید و تکذیب نمی کند زیرا تجویز درمان باید توسط پزشک صورت گیرد و مطالب فوق صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا