دسته‌بندی نشده

واکسیناسیون علیه کووید-19 (کرونا) در افراد مبتلا به بیماری‌ آلوپسی

حدود 2 سال از زمان شروع همه‌گیری جهانی کووید-19 می‌گذرد و کماکان میزان ابتلا و مرگ‌و‌میر ناشی از این بیماری در بسیاری از کشورها قابل‌توجه است. مشاهده تجربیات جهانی نشان می‌دهد که تنها راه مهار این پاندمی، انجام سریع‌تر واکسیناسیون عمومی در سطح جهان است.

اما آیا افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمن و تحت درمان با داروهای تنظیم‌کننده سیستم ایمنی می‌توانند واکسن کرونا دریافت کنند؟

بله؛ چراکه در هیچ کدام از پلت‌فرم‌های فعلی واکسن‌های ساخته‌شده برای کووید-۱۹، از ویروس زنده ضعیف‌شده استفاده نشده است و احتمال ابتلا به کووید-۱۹ “به‌واسطه تزریق هیچ کدام از واکسن‌های حال حاضر این بیماری” وجود ندارد.

البته از آنجایی که در افراد تحت درمان با داروهای تنظیم‌کننده سیستم ایمنی، عملکرد سیستم ایمنی دستخوش تغییراتی شده است، ممکن است اثربخشی انواع واکسن‌های کووید-۱۹ در این افراد نسبت به جمعیتی که این داروها را مصرف نمی‌کنند، مقداری کمتر باشد .
لذا  توصیه می‌شود همچنان توصیه‌های بهداشتی از جمله ماسک‌زدن، شست‌و‌شوی دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی را جدی بگیرید.

برای افزایش اثربخشی واکسن کرونا، به نکات ذیل توجه فرمایید.

در صورت تأیید پزشک معالج :

  • افراد تحت درمان با داروی هیدروکسی‌کلروکین، و پردنیزولون با دوز کمتر از 20 میلی‌گرم در روز می‌توانند بدون تغییر در زمان مصرف داروهای خود در هر زمان هر یک از واکسن‌های کرونای در دسترس را دریافت کنند.
  • افراد تحت درمان با داروهای مهارکننده TNF آلفا مانند آدالیمومب (سینورا) و اتانرسپت (آلتبرل)، می‌توانند بدون نیاز به قطع یا تغییر زمان مصرف دارو، در هر زمانی واکسن کرونا را دریافت کنند.
  • افراد تحت درمان با هر یک از داروهای متوترکسات (ترکسوما)، توفاسیتینیب (روفانیب) یا ریتوکسیمب (زیتاکس)، بایستی درمورد امکان ادامه درمان طبق روال معمول یا ایجاد فاصله مناسب با واکسیناسیون براساس شدت و وضعیت بیماری زمینه‌ای خود، طبق صلاحدید پزشک معالج عمل نمایند.

تمام توصیه‌های ذکرشده فقط در صورت تأیید پزشک معالج قابل‌استناد هستند.

  • با توجه به اینکه عود بیماری زمینه‌ای، افراد را در معرض ابتلا به کرونای شدید قرار می‌دهد، بدون مشورت با پزشک معالج، داروهای خود را قطع نکنید و فواصل مصرف آن‌ها را تغییر ندهید.

Reference:

  • Covid-19 vaccine clinical guidance summary for patients with rheumatic and musculoskeletal diseases; available from: https://www.rheumatology.org/Portals/0/Files/COVID-19-Vaccine-Clinical-Guidance-Rheumatic-Diseases-Summary.pdf

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا